Sepet

Güneş Gözlüğü

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ MODELLERİ İLE IŞIK SAÇAN SEN OL

Farklı biçimlerde karşınıza çıkan güneş gözlükleri, güçlü ışığın göze ulaşmasını engelleyen araçlardır. Genellikle koyu renklerden meydana gelen ve bu gözlükler renkli camlara da sahip olabilir. Esas amacı gözün güneş ışınlarının zarar etkilerinden korunması olan güneş gözlükleri, UV ışığını engelleme özelliğine sahiptir. İşlevsel amacının yanı sıra özel bir aksesuar olarak da kullanılan güneş gözlükleri, kişinin tarzını yansıtabileceği en önemli araçlardan bir tanesidir.

Güneş Gözlüğü Modelleri ile Estetik ve Sağlık Bir Arada

Filmli olan güneş gözlüklerinin yanı sıra polarize camlı olan gözlükler de bulunur. Polarize camlı olan güneş gözlüğü modelleri cam, kar veya su gibi yüzeylerde oluşan yansımalarda parlamayı azaltmaya yardımcı olur. Estetik kaygılar ön planda tutularak da tercih edilebilen güneş gözlükleri kadın ve erkeklere özel olarak üretilir. Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı, katarakt, göz yüzeyinde et oluşumu gibi problemlerin engellenmesinde önemli bir yardımcı olan güneş gözlüğü, aynı zamanda hassas bir yapıya sahip olan göz çevresi cildinin yaşlanma hızının azalmasına yardımcı olur.

Hangi Güneş Gözlüğü Size Göre?

UV ışınlarının %100’ünü engelleyen güneş gözlüklerini takarak gözlerinizi güneşten koruyabilirsiniz. Göze iyi gelen güneş gözlüğü, ışığın fazla olduğu yer ve hava şartlarında tercih edilebilir. Aksesuar olarak da kullanılan güneş gözlüğü modelleri, sağlık açısından oldukça önemlidir. Etkili ultraviyole blokaj özelliğine sahip olan güneş gözlüğü modelleri farklı kategorilerde üretilebilir. Kategori 0, çok az renklendirilmiş veya renksiz olan şeffaf camlar için kullanılan bir tabirdir. Kategori 1, sisli havalarda tercih edilen güneş gözlükleridir. Kategori 2, bulutlu ile güneşli arasında değişken bir yapıya sahip olan havalarda kullanılır. Kategori 2’de bulunan güneş gözlükleri %14 ila %43 oranında ışığı geçirmesi ile bilinir. Kategori 3, yoğun ışık altında bulunan alanlar için hazırlanmış olan bir gözlüğü türüdür. Kahverengi veya griyi camlara sahip olan bu gözlükler ışığı %8 ila %17 oranında geçirir. Kategori 4, genellikle çok yoğun ışıklı bölgeler ve yüksek arazilerde bulunanlar için tercih edilir. Çok koyu renkli camlara sahip olan bu gözlükler, güneş ışığını %3 ila %8 oranında geçirir.